tarihinde yayınlandı

Phalaenopsis Orkide Bakımı

Phalaenopsis veya ‘Kelebek Orkide’ de denildiğine rastlanılan bitki, üretim kolaylığı ve yıl boyunca çiçek açan dallarının mevcudiyeti nedeniyle en yaygın orkidedir. Orkide, evde kolayca yetiştirilir ve çok uzun süre çiçek açmaz. Olgun bir orkide, iyi boyutlu çiçeklerle dolu zarif çiçek salkımları ile yılın çoğunda çiçek açacaktır. Saf beyazlardan alışılmadık benekli alacalılara, Orkide kesinlikle sizi memnun edecektir. Diğer birçok orkidenin aksine, Phalaenopsis her an saksı değişimi yapılabilir, ancak genellikle çiçek açmadığında bunu yapmak en iyisidir.

Phalaenopsis orkidelerinin yetiştirmede, pencere kenarı dolaylı ışığı ve orta derecede nem gerekir. Orkideler, ev bitkileri kadar iyidir ve orta derecede parlak bir pencere kenarında büyüyecek ve çiçek açacaktır. Her yıl bir Phalaenopsis bir veya iki yeni yaprak çıkarır. Büyüme aşaması tamamlandıktan sonra, genellikle sonbaharda, üstten ikinci veya üçüncü yaprağın altındaki gövdeden bir çiçek çivisi çıkacaktır. Bazen, sürekli olarak sıcak bir evde yetişen bir Phalaenopsis’e, çiçek açması için birkaç gece daha düşük sıcaklıklar (15-18’ler) yaşamasına izin vererek düştüğünü fark etmesine yardım etmeliyiz. Phalaenopsis orkideleri kışın sonlarında ilkbaharda çiçek açar.

Haziran sonu ve Temmuz aylarında koleksiyonumuzdaki Phalaenopsis orkideleri nihayet çiçeklerini yitirecek, bazıları bir süre daha çiçek açacak. Orkideleri saksı değiştirmek için ideal zaman, çiçeklerin bittiği zamandır ve Phalaenopsis bir istisna değildir. Orkide çiçek açmayı bitirdiğinde, yeni çiçek sivri uçlarına hazırlık için yeni kökler ve yapraklar yetiştirmeye odaklanacaktır.

Yeni bir orkide sahibi için iyi sulama uygulamaları oluşturmak ilk başta biraz zor olabilir. Her büyüyen ortam benzersizdir,İzmir’deki bir güneşten korunma sundurması, Isparta’daki bir pencere pervazında farklı sulama gerektirir. Phalaenopsis genellikle nemli kalmayı sever, ancak ıslak değil ve her zaman iyi drenajı olan bir kapta tutulmalıdır.

Phalaenopsis orkide bakımı için temel bakım gereksinimleri şunlardır:

Büyümek için orta derecede ışık alan bir pencere veya benzeri bir yer.
Kurumaya başladığında sulama, genellikle her 7 ila 10 günde bir.
Orkideler için yapılmış bir gübre ile gübreleme.
Taze orkide karışımı ile çiçeklenme bittiğinde saksı/toprak değişimi.

Orkide Bakım Rehberi – Phalaenopsis
Bahar yaza dönerken Phalaenopsis çiçeklerinin (genellikle ani) düşmesinden korkuya kapılmayın. Bu, Phalaenopsis’in çiçeklerini dökmesini ve büyüme mevsimine başlamasını beklediğimiz zamandır. Kışın veya ilkbaharda erken sonbaharın soğumasını ve çiçek açtığını fark ettiklerinde tekrar büyümlerini bekliyoruz.

Phalaenopsis orkideleri yılın büyük bir kısmında çiçek açtıklarından, çiçek açmayı bitirdikten hemen sonra onları yeniden yerleştirme fırsatını değerlendirmek en iyisidir. Phalaenopsis, özellikle genç olanlar, genellikle saksı değişimi konusunda gelişir. Büyüme için taze orkide toprağı gereklidir. Saksı değişimi sürecini göstermek için, yakın zamanda bir video da hazırlamaya çalışacağız.

Yeniden doğacak güçlü bir orkide yetiştirmek, güçlü bir kök sistemi geliştirmeyi gerektirir. Bir orkidenin yaprakları güzel görünebilir, ancak sağlam bir kök sistemine sahip değilse, hemen yeniden patlamaz ve gelişmez. Phalaenopsis epifitler (hava bitkileri) olduğundan, bir saksıda olmaktansa ormanda bir ağaca tutunmayı tercih ederler. Saksıya konulduğunda orkide köklerinin nefes alabilmesi çok önemlidir. Bu, en kaliteli orkide karışımının seçimini son derece önemli hale getirir. Marketlerde satılan genel orkide karışımlarına aldanmayın. Orkide karışımları söz konusu olduğunda, kalite ve tazelik gerçekten önemlidir. Mağaza markalarına kıyasla en kaliteli malzemelerden taze bir karışımın yarattığı farkı bir kez gördükten sonra, o düşük kaliteli karışımlara bir daha geri dönmek istemeyeceksiniz.

Birçok Phalaenopsis, Sphagnum yosununda saksı olarak satılır ve çoğu zaman yosun, bitkilerin satış için taşınırken nemi tutmasına yardımcı olmak için köklerin etrafına çok sıkı bir şekilde paketlenir. Ancak evimize girdikten sonra, sıkıca paketlenmiş yosun genellikle çok fazla nem tutar. Bu yosunun değiştirilmesi önerilir. Ne yazık ki, bu karışımlar genellikle köknar kabuğu ve turba yosunundan yapılır. Bununla birlikte, Phalaenopsis, sfagnum için kullanıldıklarında, ek strese neden olan köknar kabuğu karışımına geçmekten hoşlanmaz. Sorun, bir orkidenin yosun içinde saklanması değil, sorun orkidenin yeni büyüme koşulları için yosunun ne kadar sıkı paketlenmiş olmasıdır. Temiz ve taze ğaça kabukları ve kaliteli uygun yosunlar, dünyanın en iyi orkide üreticilerinin çoğu için saksı ortamıdır ve hobiler için de mükemmel bir seçimdir.