tarihinde yayınlandı

Tüm dünyada kendini gösteren çiçek arz sıkıntısı

Çöpe atılan çiçeklerin fotoğrafları hala bitmek bilmiyor. Özellikle üretimden sevkiyata kadar geçen süreçte artan teslim süreleri, uzayan gümrük kontrol kuyrukları, aksayan tedarik zinciri bunun en büyük sebeplerinden birisi. 2020’de, pandemi nedeniyle dünyanın büyük bir kısmı karantinaya alındığında, birçok çiçek çiftliğinin mahsulü atıldı. Kimse ne olacağını bilmediğinden, her zamanki gibi yeni ürünler ekilmedi.

Şimdi, pandemi ile ilgili tedarik zinciri zorlukları, işgücü kıtlıkları ve büyük büyüme alanlarındaki kötü hava koşulları nedeniyle, özellikle düğün gibi etkinlikler için yetiştirilen türlerde küresel bir taze çiçek sıkıntısı var.

Bay Conti, 30 yıldır çiçek endüstrisinde olaylara odaklanarak çalıştı ve daha önce hiç bu kadar malzeme kıtlığı görmediğini söyledi. Ülke genelinde birçok çiçekçi aynı şeyi gördüklerini söyledi.

Isparta Çiçekçi işletmecisi Mustafa Bey, “Çiçek yetiştiricileri, 2020’deki dünya çapındaki kapanmadan kaynaklanan tüm israf veya satılmayan ürünlerle çok fazla kaybetti ve 2021 ve sonrası için ne kadar plan yapacakları konusunda endişeliydi” dedi. Antalya’da etkinlik yapılmcısı gerçekleşmedi. Mustafa bey, geçmişte bir ürün mevcut değilse bunun tipik olarak izole bir bölgedeki doğal bir felaketten kaynaklandığını söyledi. Ekibi genellikle ihtiyaç duyduklarını başka bir yerde, sadece daha yüksek bir maliyetle bulabilirdi. Ama şimdi durum böyle değil.

Birçok çiftin çiçeklere binlerce lira harcadığı düğünlerde bir artış ile aynı anda vuruyor. Düğün Raporu ticaret grubuna göre, bu yıl ülkede gerçekleşmesi beklenen yaklaşık 500 bin düğün var; Sonuç olarak Mustafa Bey, iş dünyasının pandemiden önceki gibi işlemesinin 2023 yılına kadar sürebileceğini tahmin etti.

“Düğün sezonu yeniden başlamak üzere, bu yüzden hala zor olacak” dedi. “Muhtemelen bir tür istikrardan bir yıl sonrayız.” Isparta Çiçekçi olarak Mustafa Bey bu konuda tedarik açısından sisteme katkı sağlamak adına 2022 sezonunda kendi bölgesindeki çiçekçilerin ihtiyacına yönelik çiçek üretimine başladığını da belirtti.